МОДА НА ІСТОРИЧНІ ПОРТРЕТИ | Друк |  e-mail

Мода на історичні портрети відомих героїв та антигероїв уже набирає ознак пошесті. 08.08.2011 року один із телеканалів жіночим голосом оповідав нам життєпис Адольфа Гітлера. Одразу впало у вічі: текст готували не на високому професійному рівні. Його автори бездумно використовували навмисне підготовлені радіопередачі з країн антигітлерівської коаліції для німецьких фронтовиків під час останньої світової війни.

У цьому сенсі особливо постаралися фахівці з Великобританії, за чиїми словами Гітлер був просто сексуальним збоченцем. Те саме ствердила, заперечивши спроможність фюрера до нормальних статевих стосунків, і наша оповідачка. Тим часом історики знають із документальних джерел, що особистий лікар Гітлера до певної міри регулював статеве життя свого високого пацієнта, іноді рекомендуючи йому обмежити періодичність коїтусів.

Англійські пропагандисти дійшли до того, що Гітлер нібито полюбляв, аби жінки йому цюняли просто в обличчя. Може, якраз ці збочення оповідачка мала на увазі?.. І якщо такі фантазії можна якось пояснити логікою війни, то забивати ними мізки сучасному молодому поколінню нема жодної потреби. Кажу «молодому», бо дорослий читач уже вміє мислити критично. Та й чи всі молоді люди на цей примітивний агітпроп купляться, навпаки, у декого він може викликати навіть нездорове зацікавлення. Бо наче за помахом чарівної палички, телеканал обертає нічим не примітного «жебрака» Адольфа на керівника держави, поводиря нації. Чим він був особливий, а отже, впливовий і небезпечний – про це не йдеться.

Історичний досвід переконує: людство еволюційно рухається в напрямку зростання його совісті. Всі імперії та режими, які так чи так перешкоджали цій цивілізаційній тенденції, канули в небуття. Тож завдання виховувати гуманістичні ідеали лишаються нагальними для кожного суспільства. Але виховувати їх треба серйозно, на грунті історичної правди, щоб не викликати іронічної посмішки та недовіри у молодої людини. Саме так має стояти питання у роботі телебачення. Тож і писати історичні портрети для нього повинні фахівці, які чітко розуміють відповідальність за продукт своєї праці. А щоб не виникали нові гітлери, треба дбати всім – і батькам, і дитсадкам, і школам, і творцям законів, і, певна річ, засобам масової інформації.

Олекса Палійчук.